Oenoforum 2016 - Czech International Wine Competition

10. ročník

News

The venue for Oenoforum 2019 is the multifunctional center at the Lednice Castle.

Other news

General partner
Vinařský ráj
Under patronage of
OIV

About contest

Oenoforum 2019

Czech International Wine Competition

13th edition, 20. – 21. 6. 2019, Lednice Castle – multifunctional centrum – Czech Republic

The deadline for submitting applications is 24th Mai 2019.

 Oenoforum – Czech International Wine Competition is the worlds biggest wine competition under the patronage of OIV – International organization for wine and viniculture headquartered in Paris, in the Czech Republic.

The organizer of this spectacular event is Czech Wine and Grape Producers’ Association and is open for all producers and dealers of wine. The competition is open to all grape varieties. Moreover, the grape varieties Sauvignon Blanc and Cabernet Sauvignon will also be judged and awarded with prizes in their own separate categories.

This year marks a 13th anniversary of this competition. This competition aims to compare wines from all over the world and to highlight the significance of global grape varieties with special focus on those of Sauvignon Blanc and Cabernet Sauvignon

OENOFORUM – Czech International Wine competition brings a unique opportunity to compare wines from different areas of Europe and the world which are characterized by different terroir, but also wines that are produced using different and very often completely opposed technologies. In the judge panel are the worlds most respected sommeliers, officers of OIV, UIOE and also the best tasters from the Czech Republic and Slovakia. 


The organizer is therefore the Czech Wine and Grape Producers’ Association with the support of Viticultural Fund of Czech Republic, National Viticulural centre, o.p.s. and other organizations.

The competition is fully compliant to the OIV standard for international wine and spirituous beverages of vitivinicultural origin competitions - resolution OIV/concours 332A/2009.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sign Up


Order of the macarons

There is a posibility to order any macarons (Champion, Grand Gold, Gold, Silver) all awarded wines for a labeling. You have to fill in this form and send it to us to email svcr@svcr.cz

Graphical view of stickers (38*35 mm)
Oenoforum_macarons_order

The price is 0,08 € (without VAT)/per piece. There is a discount by order:

  • over 2000 pieces - 5%
  • over 5000 pieces - 10%
  • over 10000 pieces - 15 %

Delivery by post or by personal takeover in Velké Bílovice

Payment by bank transfer (invoice) or cash.


Conference

International wine conference in conjunction with Oenoforum 2019 is an unique opportunity for all that work in this exciting industry. From vine-dressers and oenologists through sommeliers to wine dealers. It is a great opportunity that brings the European outlook on topic of each respective edition of this conference. There are three basic factors supporting this concept. The international speakers are always chosen on the basis of their location, so that the experience they bring is motivational and beneficial to the local producers. Part of the conference is also hands-on. Each presentation is enhanced by tasting topic appropriate wines chosen by the speaker. Last but not least is the topic. The topic is chosen in order to highlight the development and innovation within the industry, but also to show the experience of producers from the wine producing countries.

Topic of International conference 2019 – Practical examples of oenological method to big wines.

The annual theme is "Wine and Tannin".


19th June 2019 - Lednice Castle – multifunctional centrum – Czech Republic

Conference schedule

From 8:00 registration

From 9:00 to start the conference

14:00 conclusion


Conference program:

Dr. Nicolas Vivas (France) – Enologist consultant, Researcher in Bordeaux university

Paul Guyard (France) – French traveling winemaker

Union of Oenologists (Czech Republic) - "Dry wines in context"

 

 

 


11. 04. 2019

Konference Oenoforum 2019 – pokračování cyklu „Cesty k velkých vínům“ má téma letošního ročníku „Víno a tanin“

Konference Oenoforum začíná ve středu 19. června v Multifunkčním centru zámku Lednice. Zazní zde přednášky postavené na praktických příkladech a degustace diskutovaných vín. Ročníkové téma „Víno a tanin“ povedou enologové z vyhlášených vinařských regionů a součástí bude i praktická část, kdy je každá přednáška opřena o degustaci tematických, řečníkem vybraných vzorků.

Již nyní jsou známa dvě jména přednášejících. Prvním z nich je Dr. Nicolas Vivas z Francie, uznávaný enolog a vědecký pracovník na Université de Bordeaux, který se specializuje na vědu a techniky zrání vína v dubových sudech. Na jeho přednášku pak naváže Paul Guyard, francouzský enolog a "traveling winemaker".

Kapacita konference je omezena na 100 účastníků a přihlášení je možné na stránkách www.oenoforum.cz

Registrace (včetně úhrady vstupného) je možná do 1. 6. 2019.

Třináctý ročník prestižní soutěže Oenoforum – Czech International Wine Competition se uskuteční následně 20. - 21. června na zámku v Lednici. Jedná se u nás o jedinou světovou soutěž vín pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži.

08. 02. 2019

Místem konání Oenofora 2019 je Multifunkční centrum na zámku Lednice

XIII. ročník prestižní a u nás jedinečné soutěže Oenoforum – Czech International Wine Competition se uskuteční ve dnech 19. až 21. června ve výjimečných prostorách zámku Lednice, který patří mezi nejkrásnější komplexy v České republice. 

25. 06. 2018

Winners of the prestigious international competition Oenoforum 2018

The winery Nové vinařství was awarded for the best collection of this year's international Oenoforum wine competition.

The four main champions are heading abroad. Individual successes were recorded by Moravian winemakers in each categories. Oenoforum is organized by the Union of Winemakers of the Czech Republic as the largest international wine competition in the Czech Republic under the auspices of the OIV - International Organization for Wine and Viticulture.

 Champion white has become Pinot Blanc a selection of 2015 grapes from the Slovak winery Golguz - Hlohovec, Champion red won the 2016 Plai Merlot Shiraz wine from the SA Vinuri de Comrad winery from Moldava and the most impressive category of Champion young wines 2017 won the Austrian winery Josef Fischer for Grüner Veltliner Smaragd.

11. 06. 2018

Oenoforum: Světoví vinařští odborníci míří do Brna

Ve dnech 20. – 22. června se do brněnské Vily Stiassni sjedou špičková vína z celého světa. V rámci největší mezinárodní soutěže vín pořádané v České republice – Oenofora budou naši i mezinárodní degustátoři rozhodovat o vítězi již 12. ročníku. Oenoforum – Czech International Wine Competition pořádá Svaz vinařů a patronát nad ní převzala OIV – Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví.

Oenoforum je prestižní mezinárodní soutěž, která svou profesionalitou a vysokými nároky plní odborné světové parametry a vinařům, obchodníkům i konzumentům přináší jedinečnou příležitost porovnání širokého spektra světových vín s moravskou a českou produkcí. „Letošního ročníku Oenofora se zúčastní na 500 vín ze 14 vinařských zemí,“ prozradil Ing. Martin Půček, výkonný ředitel pořadatelského Svazu vinařů a dodal: „Největší pozornost také letos připadne odrůdám Sauvignon Blanc a Cabernet Sauvignon, které budou v samostatné kategorii oceněny zvláštní cenou.“

V porotě již tradičně zasednou přední evropští degustátoři, zástupci OIV (Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži), UIOE (Mezinárodní unie enologů) i nejlepší hodnotitelé z České republiky a Slovenska.

Nedílnou součástí Oenofora je také odborná konference s mezinárodním zastoupením. Jejím letošním tématem bude Víno a kyslík. Chybět nebude ani praktická část, kdy každá z přednášek bude opřena o degustaci.

Organizátorem a pořadatelem soutěže je Svaz vinařů ČR. Soutěž podporuje Vinařský fond České republiky, Národní vinařské centrum, o.p.s. a další organizace. Nad soutěží převzali záštitu ministr zemědělství Ing. Jiří Milek, hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek a brněnský primátor Ing. Petr Vokřál.

 

 

31. 05. 2018

Oenoforum – Czech International Wine Competition 2018 – termín pro přihlášení a dodání vzorků je prodloužen

Vážení vinaři, 

opět vás zveme k účasti na dalším, již dvanáctém ročníku mezinárodní soutěže Oenoforum 2018, této výjimečné a historické události, která se  koná 21. - 22. června 2018 ve brněnské Vile Stiassni.


Oenoforum - Czech International Wine Competition je největší světovou soutěží vín pod patronátem OIV - Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži, na území České republiky.

Soutěž je otevřena všem výrobcům i prodejcům vín. Odrůdy Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon a roční vína budou navíc oceněna v samostatné kategorii zvláštní cenou.

Termín pro dodání vzorků vín je prodloužen do 8. 6. 2018. Přihlásit je můžete prostřednictvím elektronické přihlášky na www.oenoforum.cz nebo www.elwis.cz.

Sběrná místa: 
BS vinařské potřeby, Velké Bílovice, CZ
Víno Matyšák, Pezinok, SK


18. 05. 2018

Oenoforum – Czech International Wine Competition 2018 – invitation to participate

Dear winemakers, 

the organiser of the Oenoforum 2018, Czech International Wine Competition, Czech Grape and Wine Producers Association, is inviting you to participate in this unique and historical event.

The competition will be held from 21st to 22nd June 2018, in Brno, Vila Stiassni, Czech Republic.

Oenoforum – Czech International Wine Competition is the worlds biggest wine competition under the patronage of OIV – International organization for wine and viniculture headquartered in Paris, in the Czech Republic.
The organiser is Czech Grape and Wine Producers Association, in cooperation with the Union of Czech Oenologists, the Wine Fund of the Czech Republic and the National Wine Centre.

The competition is open to all grape varieties. However, the grape variety Sauvignon Blanc and Cabernet Sauvignon will also be judged and awarded their own prizes in their own separate categories.

The evaluation is carried out at a high professional level with the participation of world class wine assessors. Statute of the competition we send in the attachment.

Exhibited wines are judged expertelly and profesionally judged. We are sending the competition statute as an attachment.

You can register your wine samples on www.elwis.cz. The application deadline is the 8st of June 2018.

Address to sending your samples:
OENOFORUM 2018
BS vinařské potřeby
Žižkovská 1275
CZ – 691 02 Velké Bílovice

Contact person for entries:
Martin Půček, martin.pucek@svcr.cz, +420 606 743 231

Do not miss the opportunity to participate in this unique Wine Competition.Oenoforum partners

Organizer

 

Co-organizerGeneral partner

 

 

 

Under patronage of

Supported by

       

Main Partners

         

     

Partners

             Media Partners

         


Contact Us

Operator

Svaz vinařů České republiky
Žižkovská 1230, P.O.Box 34
691 02 Velké Bílovice
svcr@svcr.cz

Conference

Lenka Křivánková
info and registration
+420 602 582 589
marketing@svcr.cz

Competition

Ing. Martin Půček
Competition director
+420 606 743 231
martin.pucek@svcr.cz

PhDr. Martin Chlad
Competition marketing and sales manager
+420 774 778 817
martin.chlad@svcr.cz

cs