Oenoforum 2016 - Czech International Wine Competition

10. ročník

News

Znojmo will welcome the International Wine Competition this year.



Other news

General partner
Vinařský ráj
Under patronage of
OIV

About contest

Oenoforum 2022

Czech International Wine Competition

16th edition, June 24 - 25 2022, ZNOJMO - Louka Center (Loucký Monastery), Czech Republic.

Oenoforum – Czech International Wine Competition is the worlds biggest wine competition under the patronage of OIV – International organization for wine and viniculture headquartered in Paris, in the Czech Republic. The organizer of this spectacular event is Czech Wine and Grape Producers’ Association and is open for all producers and dealers of wine. The competition is open to all grape varieties. Moreover, the grape varieties Sauvignon Blanc and Cabernet Sauvignon and Ryzlink vlašský and Pálava, as the opposite, our typical Czech grape variety, will be judged and awarded with prizes in their own separate categories. 

OENOFORUM – Czech International Wine competition brings a unique opportunity to compare wines from different areas of Europe and the world which are characterized by different terroir, but also wines that are produced using different and very often completely opposed technologies. In the judge panel are the worlds most respected sommeliers, officers of OIV, UIOE and also the best tasters from the Czech Republic and Slovakia. The organizer is therefore the Czech Wine and Grape Producers’ Association with the support of Viticultural Fund of Czech Republic, National Viticulural centre, o.p.s. and other organizations. The competition is fully compliant to the OIV standard for international wine and spirituous beverages of vitivinicultural origin competitions - resolution OIV/concours 332A/2009.

The deadline for submitting applications is 3rd June 2022. 

All results will be published on June 30 2022 at 9.00 a.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sign Up


Order of the macarons

There is a posibility to order any macarons (Champion, Grand Gold, Gold, Silver) all awarded wines for a labeling. You have to fill in this form and send it to us to email svcr@svcr.cz

Graphical view of medals 2021

Oenoforum 2021_order of medals

The price is 0,08 € (without VAT)/per piece. There is a discount by order:

  • over 2000 pieces - 5%
  • over 5000 pieces - 10%
  • over 10000 pieces - 15 %

Delivery by post or by personal takeover in Velké Bílovice

Payment by bank transfer (invoice) or cash.

After filling in order form, send it to svcr@svcr.cz.

Your order will be processed immediately, you will be informed about the delivery date.


Conference

International wine conference in conjunction with Oenoforum 2022 is an unique opportunity for all that work in this exciting industry. From vine-dressers and oenologists through sommeliers to wine dealers. It is a great opportunity that brings the European outlook on topic of each respective edition of this conference. There are three basic factors supporting this concept. The international speakers are always chosen on the basis of their location, so that the experience they bring is motivational and beneficial to the local producers. Part of the conference is also hands-on. Each presentation is enhanced by tasting topic appropriate wines chosen by the speaker. Last but not least is the topic. The topic is chosen in order to highlight the development and innovation within the industry, but also to show the experience of producers from the wine producing countries.

Theme of the International Conference with Thematic Tasting 2022:

Grüner Veltliner & Riesling
QUO VADIS
Development and perspectives of two world vine varieties in two nearby regions - Austria and the Czech Republic.

New cycle of international conferences with focus on one or two of the world's varieties and trends in their processing in typical regions.

Thursday, June 23, 2022 from 9.00 am

ZNOJMO - Centrum Louka (Loucký klášter) 
Number of participants: 70

Conference program:

Key speaker: WILLI BALANJUK - lecture with tasting / Wine journalist, Wine educator, Sommelier / Austria

Other lectures: 
Jan Palutka, oenologist Weingut Bründlmayer / Austria
Jakub Smrčka / Thaya winery / Czech republic
Pavel Buchta / Vinařský ráj / Czech republic

Conference price (price including VAT):

- professional program with sample tasting, service, interpreting, note materials, refreshments throughout the conference

Price: 1490 CZK

The conference is sold out.

 


22. 06. 2022

Mezinárodní soutěž vín Oenoforum 2022 startuje již zítra vinařskou konferencí

Tuzemští i zahraniční degustátoři se sejdou v novém Centru Louka ve Znojmě, aby zde 24. a 25. června hodnotili špičková vína z celého světa a vybrali vítěze 16. ročníku prestižní soutěže vín Oenoforum – Czech International Wine Competition. Program odstartuje ale již o den dříve, kdy proběhnou přednášky předních odborníků ve vinařství na téma „Vývoj a perspektivy dvou světových odrůd révy vinné ve dvou blízkých regionech".

Do letošního ročníku je přihlášeno rekordních 593 vín, ale zároveň je dodržena dlouhodobá ambice pořadatele přijímat maximálně 600 vzorků, aby byl dostatečný prostor pro hodnocení a zůstal důraz na kvalitu přihlášených vín. Kromě moravských a českých vín budou komise hodnotit také vína ze zahraničí, a to z Rakouska, Německa, Slovenska, Chile, Itálie, Nového Zélandu, Bulharska, Moldávie a Španělska.

„Letošní ročník soutěže navazuje na ty předešlé a opět je pořádán s cílem porovnat vína z celého světa a  vyzvednout význam vín ze světových odrůd révy vinné, konkrétně Sauvignonu Blanc a Cabernetu Sauvignon, ale také tradičních odrůd pěstovaných v Česku, tedy Ryzlinku vlašského a Pálavy,“ sdělil Ing. Martin Půček, výkonný ředitel pořadatelského Svazu vinařů a dodal: „Oenoforum je největší mezinárodní soutěží vín na území České republiky, nad kterou převzala patronát OIV - Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži. “

Nedílnou součástí Oenofora je mezinárodní vinařské konference, která celou soutěž odstartuje. Koná se ve čtvrtek 23. června od 9 hod., také v Centru Louka ve Znojmě, a zazní zde přednášky postavené na praktických příkladech a degustaci diskutovaných vín. Tématem konference je VELTLÍNSKÉ ZELENÉ & RYZLINK RYNSKÝ, Quo vadis, Vývoj a perspektivy dvou světových odrůd révy vinné ve dvou blízkých regionech – Rakousko a Česká republika. Hlavní přednášku povede uznávaný rakouský odborník a sommeliér Willi Balanjuk.  Na něj pak navážou enologové Jan Palutka z rakouského Vinařství Bründlmayer z vinařského regionu Kamptal a zástupce tuzemských řad, Jakub Smrčka, Enolog roku 2021 z Thaya vinařství. Přednášející v rámci příhraniční spolupráce mezi Znojmem a rakouskými regiony porovnají stávající stav obou zmiňovaných odrůd.  

 Vinaři jsou srdcaři!

Organizátoři soutěže i v letošním ročníku podporují a nadále se plně ztotožňují s myšlenkou vinařů a milovníků vína na charitativní činnost a iniciativu „vinaři jsou srdcaři“. Ta vznikla na počest světoznámého kardiologa profesora Milana Šamánka, který jako dětský kardiolog a lékař světového významu zachránil život mnoha dětí na světě, mimo jiné i podílením se na založení prvního dětského kardiocentra na světě v Praze v Motole.

Jak řekl prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., který je považován za pokračovatele v poselství profesora Šamánka: “Milan a spousta jeho žáků zachránili život milionů dětí, a to nejen u nás. Vím, že by měl určitě obrovskou radost, že v této jeho započaté práci se nadále pokračuje a jeho kamarádi, vinaři a milovníci vína jí umí podpořit.“

Symbolem této charitativní činnosti je „vinná růže“ a její koupí mohou milovníci vína přispět na rozvoj Dětského kardiocentra v Motole, léčbu dětských srdíček a také na vzdělávání dalších doktorů v tomto oboru v celé České republice. Libovolnou finanční částku na charitativní účely lze také poukázat na speciální transparentní účet Národního vinařského centra (č.ú.: 2002213973/2010). Vybraná částka pak bude každoročně slavnostně předána právě v rámci vyhlášení výsledků vinařské soutěže Oenoforum.

Organizátorem a pořadatelem soutěže a konference je Svaz vinařů ČR. Soutěž podporuje Vinařský fond České republiky, Národní vinařské centrum, o.p.s. a další organizace. Nad soutěží převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich. Generálním partnerem akce je společnost Vinařský ráj.

23. 05. 2022

Mezinárodní soutěž vín Oenoforum 2022 přivítá Znojmo

Šestnáctý ročník prestižní soutěže Oenoforum – Czech International Wine Competition se uskuteční 24. - 25. června v novém Centru Louka ve Znojmě. Jedná se u nás o jedinou světovou soutěž vín pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži). Její součástí je i konference, na níž proběhnou přednášky předních odborníků ve vinařství. Letošní ročník se bude věnovat tématu: „Vývoj a perspektivy dvou světových odrůd révy vinné ve dvou blízkých regionech".

Oenoforum začíná ve čtvrtek 23. června mezinárodní vinařskou konferencí. Přivítáme zde maximálně 70 účastníků. Zazní tu přednášky postavené na praktických příkladech a degustaci diskutovaných vín. Novým tématem konference je VELTLÍNSKÉ ZELENÉ & RYZLINK RYNSKÝ, Quo vadis, Vývoj a perspektivy dvou světových odrůd révy vinné ve dvou blízkých regionech – Rakousko a Česká republika. Hlavní přednášku povede uznávaný rakouský odborník a sommeliér Willi Balanjuk.  Na jeho přednášku pak navážou enologové: Jan Palutka z rakouského Vinařství Bründlmayer z vinařského regionu Kamptal a zástupce z našich řad, Jakub Smrčka, Enolog roku 2021 z Thaya vinařství. Ti v rámci příhraniční spolupráce mezi Znojmem a rakouskými regiony porovnají stávající stav obou zmiňovaných odrůd.  

Od 24. do 25. června pak v Centru Louka ve Znojmě proběhne samotná soutěž Oenoforum - Czech International Wine Competition, jejímž pořadatelem je Svaz vinařů ČR ve spolupráci s Unií enologů ČR a Národním vinařským centrem. Soutěž je otevřena všem výrobcům i prodejcům vín. Odrůdy Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon a nově i Pálava a Ryzlink vlašský budou navíc oceněny v samostatné kategorii zvláštní cenou. Vzorky je možné přihlásit do 3. 6. 2022. Sběrné místo zájemci najdou ve Vinařském ráji v Čejkovicích nebo v Pezinku ve Víno Matyšák. Kompletní informace, statut soutěže a přihlašovací rozhraní  naleznete na stránkách www.oenoforum.cz.

Organizátorem a pořadatelem soutěže je Svaz vinařů ČR. Soutěž podporuje Vinařský fond České republiky, Národní vinařské centrum, o.p.s. a další organizace. Nad soutěží převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich. Generálním partnerem akce je společnost Vinařský ráj.

Vzorky do soutěže je možné registrovat do 3. 6. 2022 na www.oenoforum.cz nebo www.elwis.cz.

 

23. 08. 2021

Four Winners of the Oenoforum International Wine Competition are from Moravia

A two-day wine evaluation held in the premises of the Multifunctional Centre of the Lednice Chateau determined the results of the 15th International Wine Competition organized in the Czech Republic - Oenoforum 2021.  The best white wine of the competition this year was a Moravian wine, the other three Champions come from Slovakia. Oenoforum is organized by the Union of Wine Producers of the Czech Republic as the largest and and unique international wine competition in the Czech Republic under the auspices of the International Organization for Wine and Viticulture (OIV).

The title of Champion of white wines was awarded to Welschriesling, traditional line, Purmice, selection of grapes 2019 from Mikrosvín Mikulov Winery. This Moravian winery also received the award for the best collection in the competition. The best red wine of the competition was Dunaj 2018 from the Slovak winery VINS s.r.o., the best young wine is Veltliner Green 2020 from Panonia Winery/Vinárstvo Golguz and the final Champion title for the best cuvée went to cuvée 3 Burgundy 2020 from the winery Víno Mrva & Stanko, a.s.

Czech winemakers became Champions in 3 categories: 
•    In the category of dry white wines from the 2020 vintage, the winner was Sauvignon, late harvest 2020 from Bc. Pavla Tréšková - ENTRÉE viticulture.
•    In the category of dry white wines from the 2019 vintage and older, the winner was Ego No. 75 Pinot Blanc, selection of grapes 2019 from the Bzenec Chateau Winery.
•    In the category of white semi-dry wines, the winner was Welschriesling, traditional line, 2 tracks, selection of grapes 2019 from Mikrosvín Mikulov Winery

"560 wines from the Czech Republic and abroad took part in the 15th competition. Our long-term ambition of accepting a maximum of 600 samples was thus fulfilled in order to have sufficient space for evaluation and to maintain the emphasis on the quality of the competing wines," said Ing. Martin Půček, Executive Director of the organizing Union of Winegrowers, and added: "This is the world's largest wine competition in the Czech Republic, under the patronage of the OIV - the International Organization for Wine and Viticulture based in Paris, and therefore I am very pleased that our Moravian wines have won important awards this year."

TWP Glass and Cork Janosa, which are partners of the competition, decided to support winemakers affected by the June tornado by providing gifts of glasses and corks to the winery Dvořáček LTM, winemaker Richard Tichý and winery Marada.

Winemakers are heartbreakers!
The competition also presented the initiative "National Wine and Health Day - Winemakers are Heartbreakers", which recalls the practice of the world-famous cardiologist, Professor Milan Šamánek, and his thesis that adequate wine consumption is not harmful to the body. On the contrary, it enriches a healthy lifestyle and is an age-old part of our cultures. This idea, with which the organizers also fully identify, was represented at the competition by another leading Czech cardiac surgeon Jan Pirk. 

"Milan was a wonderful person with a big heart and common sense. As a paediatric cardiologist and world-renowned physician, he saved the lives of millions of children around the world, including by establishing the world's first paediatric cardiac centre. And because winemakers also have good hearts, we decided to continue to support this idea. Our symbol is the "grape rose" and through it not only winemakers but other people will contribute to the development of the Children's Cardiac Centre in Motol and the treatment of children's hearts," said David Št'astný, a great friend of Milan Šamánek, who decided to continue his work to promote a healthy lifestyle, common sense and connecting winemakers.

From this year onwards, on 25 May, besides the feast of St. Urban, the popular patron saint of winemakers, we will also celebrate the National Wine and Healthy Lifestyle Day.

The organizer of the competition is the Union of Wine Producers of the Czech Republic. The competition is supported by the Wine Fund of the Czech Republic, the National Wine Centre and other organizations. The competition was held under the auspices of the Governor of the South Moravian Region Mgr. Jan Grolich. The event has been supported for the third year by the general partner, Vinařský ráj.

 



Oenoforum partners

Organizer

    

Co-organizer



General partner

 

Under patronage of

Supported by

       

Main Partners

   

     

Partners

           

 

Product Partners

                 

     

Media Partners

         


Contact Us

Operator

Svaz vinařů České republiky
Žižkovská 1230, P.O.Box 34
691 02 Velké Bílovice
svcr@svcr.cz

Conference

Lenka Křivánková
info and registration
+420 602 582 589
lenka.krivankova@svcr.cz

Competition

Ing. Martin Půček
Competition director
+420 606 743 231
martin.pucek@svcr.cz

Lenka Křivánková
marketing manager
+420 602 582 589
lenka.krivankova@svcr.cz

cs